Puchar Polski w Michałowie, Ula i Artur liderami po pierwszym etapie !


To właśnie Michałowo zainaugurowało tegoroczne zmagania na Pucharze Polski w Maratonie, które odbyły się 19.04 na ziemi Podlaskiej.  Organizator imprezy staną na wysokości zadania, pomimo nizinnego ukształtowania terenu, wycisnął z niego wszystko co możliwe, by zapewnić zawodnikom jak największą liczbę atrakcji, w tym regulaminową sumę przewyższeń, jak na zawody rangi PP XCM przystało. Puszcza Knyszyńska przez, którą został przeprowadzony wyścig, po licznych,  krętych i wąskich ścieżkach przypominających single tracki  wśród dzikiej Michałowskiej Puszczy były dla zawodników niczym wisienka na torcie i pozwoliły im poczuć się niczym w górach. Wielu zawodników, przyrównało tę trasę do tej z Mistrzostw Polski w Obiszowie, tylko w znacznie lepszym wydaniu.

Dla ekipy Trezado Biketires.pl był to niezwykle udane zawody. Dwójka naszych reprezentantów Ula Luboińska i Artur Mioduszewski , wygrali rywalizację w kategoriach Masters, tym samym zapewnili drużynie wysokie drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Poniższe cztery pytania redakcja mtb-xc.pl, zadała naszym  zawodnikom, po pierwszej edycji Pucharu Polski w maratonie MTB,

Zobaczcie jak to wyglądało z ich perspektywy :


1. Puchar Polski w nowej formule, z kategoriami rozszerzonymi o Cyklosport oraz Masters. Jak oceniasz taką formułę?


2. Michałowo to nie góry, ale organizator wyciągnął z terenu chyba wszystko co się dało. Jak podobała Ci się trasa? Do jakiej innej w Polsce mógłbyś ją porównać?


3. Frekwencja zawodów nie była imponująca. Jak oceniasz poziom sportowy oraz sam przebieg rywalizacji?

4. Jak często będziemy mogli zobaczyć Ciebie na Pucharze Polski w maratonie MTB? Jakie inne priorytety masz na ten sezon?

Artur Mioduszewski – Trezado BikeTires.pl (1. miejsce w kategorii Masters I):


  1. Dopuszczenie do startu zawodników z licencjami Masters i Cyklosport uważam za bardzo dobry pomysł, wyobraźmy sobie sektor PP tylko z zawodnikami elity – kilkanaście osób , bardzo skromnie. Nowa formuła pozwala kolarzom-amatorom sprawdzić ile ich dzieli od najlepszych, a rozwój imprez dla zawodników licencjonowanych, będzie skłaniał amatorów kolarstwa do wyrabiania licencji Masters i Cyklosport, które w żaden sposób nie ograniczają możliwości startu w imprezach amatorskich, a zobowiązują zawodników (przynajmniej w teorii ) do przestrzegania zasad oraz do zawarcia ubezpieczenia.

  2. Okazuje się , że nie potrzeba gór , żeby zrobić ponad 1000 metrów przewyższenia. Trasa typowo interwałowa z wieloma krótkimi podjazdami, wystarczająco selektywna, żeby szybko podzielić stawkę. Brawo dla organizatora za takie dobranie dystansów, które nie spowodowało wielu dubli na ostatnich kilometrach, co znacząco poprawia bezpieczeństwo i komfort rywalizacji.

  3. Myślę, że na frekwencję wpłynęły odbywające się tego samego dnia imprezy w Trójmieście i Nowym Dworze i Daleszycach oraz niewielka popularność Maratonów Kresowych. Może wiele osób nie wie, że można się ścigać w PP bez licencji Elity. Nie zabrakło jednak czołowych zawodników, którzy podnieśli poziom sportowy imprezy. O rywalizacji mogę powiedzieć niewiele, większość trasy pokonałem samotnie, wracając po przerwie do startów zaczynam z dużym spokojem i pokorą.

  4. Grupa Trezado BikeTires.pl będzie pojawiać się na wyścigach PP oraz na innych wybranych wyścigach krajowych. Mój priorytet na ten sezon to czerpać radość z treningów i rywalizacji.

 

Ula Luboińska – Trezado BikeTires.pl (1. miejsce w kategorii Masters):Ula na trasie


  1. Myślę że to dobry pomysł, nie wydaje mi się żeby Elicie to w jakiś sposób przeszkadzało, a pozwala ambitnym amatorom zmierzyć się  z zawodnikami elity bezpośrednio. To coś nowego, dla mnie nowa motywacja. Licencja to też może być pewna deklaracja ze strony zawodnika, ze akceptuje reguły np. czystego kolarstwa.

  2. Trasa przyjemna, choć wymagająca przygotowania kondycyjnego, głównie z racji dystansu. Może podobna do Obiszowa lub „górskich” edycji Mazovii, jak Supraśl czy Skarżysko. Fajnie, że nie było szutru ani asfaltu, tylko leśne ścieżki.

  3. Wśród kobiet Dziewczyny z Elity zgarnęły podium, i to nie dziwi, w sumie kolarstwo to ich zawód, przyjechała też zawodniczka z Litwy, która ściga się na szosie na światowym poziomie, jednak czwarta. Ogólnie nie pojawiło się zbyt wiele mocnych dziewczyn, i jak to zwykle bywa na maratonie, nie było rywalizacji bezpośredniej, każda sobie jechała sama i w swoim czasie dojeżdżała do mety. Wśród mężczyzn pewnie to inaczej wygląda.

  4. Założenie jest takie żeby jeździć jak najwięcej edycji Pucharu Polski, mimo że są to duże odległości od Warszawy, ale to priorytet drużyny Trezado BikeTires.pl na ten sezon, więc mam nadzieje że zdrowie i czas pozwolą mi być na większości edycji.