Merida Mazovia MTB Marathon 26.VIII.2012 – Skarżysko Kamienna

Po kultowej trasie w Supraślu poprowadzonej szlakami Puszczy Knyszyńskiej i weekendzie pośród mazurskich jezior (edycje w Ełku i Orzyszu), cyklu Merida Mazovia MTB Marathon zawitał  w Górach Świętokrzyskich. Skarżysko Kamienna  gościła maratończyków już kolejny rok z rzędu. Tegoroczna trasa została całkowicie odmieniona, organizatorzy zapowiadali, że tym razem maraton będzie czerpał wszystko, co najlepsze z okolicznych terenów. W dniu startu okazało się, że niełatwą trasę dodatkowo utrudni aura. Padający deszcz zamienił wiele ścieżek w błotne sekcje. Zgodnie z zapowiedziami, zawodnicy walczyli na interwałowej trasie z licznymi podjazdami.
Maraton rozegrany został w trudnych warunkach, ale nasi zawodnicy jak zwykle nie zawiedli, osiągając na mecie świetne wyniki. Dzielnie spisali się przede wszystkim najmlodsi startujący na dystansie HOBBY. Marcelina Świderska zajęła 7 miejsce (kategoria HK1), natomiast chłopcy tradycyjnie okupowali podium: Cyprian Świerski najwyższy stopień, Antoni Świderski trzecie miejsce (obaj kategoria HM1). Nieco więcej wysiłku kosztowało pokonanie błotnistej trasy zawodników rywalizujących na dystansie MEGA. Urszula Luboińska ponownie była bezkonkurecyjna, pewnie zwyciężyła w kategorii K3, ale była również najszybszą zawodniczką na trasie. Świetne wyniki zanotowali również zawodnicy: Damian Kawecki był 10 (kategoria M3), a Tomasz Kuczewski uplasował się tuż za podium na 4 pozycji (kategoria M5). Najdłuższy dystans GIGA była dla wielu zawodników i ich rowerów morderczy. W tych warunkach rewelacyjnie spisal się Roman Ambramczyk, zajmując 2 miejsce w kategorii M3. Punkty do klasyfikacji drużynowej zdobył dla naszej drużyny również Łukasz Kossakowski (12 miejsce w kategori M3), debiutujący w tym sezonie na dystansie GIGA. Trudne warunki sprawiły, że problemy sprzetowe nie omineły rówież naszych zawodników – z powodu defektów z rywalizacji musieli wycofać się Zdzisław Trybuła i Tomasz Szymański.
Kolejna edycja cyklu Cezarego Zamany rozegrana zostanie w Ciechanowie 9 września, gdzie organizatorzy zapowiadają typową mazowiecką trasę – będzie więc płasko i szybko, ale autorzy trasy obiecują smaczki.